Bog je Gospodin svih stvorenih bića
Jedna faza djela iz dva prethodna doba obavljena je u Izraelu, a druga u Judeji. Općenito govoreći, nijedna etapa tog djela nije se dogodila izvan Izraela, a obje su obavljene nad prvim izabranim narodom. Na temelju toga Izraelci vjeruju da je Bog Jahve samo Bog Izraelaca. Budući da je Isus djelovao u Judeji, gdje je dovršio djelo raspeća, Židovi na Njega gledaju kao na Otkupitelja židovskog naroda. Smatraju da je On samo kralj Židova, a ne nekog drugog naroda – da On nije Gospodin koji otkupljuje Britance ni Gospodin koji otkupljuje Amerikance, već Gospodin koji otkupljuje Izraelce i da su Židovi bili ti koje je otkupio u Izraelu. U stvari, Bog je Vladari svega stvorenog. On je Bog svih stvorenih bića. On nije samo Bog Izraelaca ni Židova – On je Bog svih stvorenih bića. Prethodne dvije etape Njegova djela odvijale su se u Izraelu i ljudi su stvorili izvjesne predodžbe kao rezultat toga. Oni vjeruju da je Jahve obavio Svoje djelo u Izraelu, da je Isus osobno djelovao u Judeji i, štoviše, da je Isus to djelo obavio u tijelu. Kako god bilo, misle oni, to se djelo nije odvijalo izvan Izraela. Bog nije djelovao nad Egipćanima ili Indijcima; djelovao je samo nad Izraelcima. Zbog toga ljudi stvaraju različite predodžbe i ograničavaju Božje djelo na određeni opseg. Kažu da, kad Bog djeluje, On to mora činiti nad izabranim narodom i u Izraelu. Osim nad Izraelcima, Bog ne djeluje nad drugima niti postoji širi opseg Njegova djelovanja. Posebno su strogi kad je riječ o nadzoru nad utjelovljenim Bogom i ne dopuštaju Mu da se preseli izvan Izraela. Nisu li sve to samo ljudske predodžbe? Bog je stvorio nebo i zemlju i sve stvoreno, stvorio je sva stvorena bića, pa kako bi onda Svoje djelovanje mogao ograničiti samo na Izrael? Da je tako, koja bi bila svrha toga da je stvorio sve stvorena bića? On je stvorio cijeli svijet, a Svoj šest tisućljetni plan upravljanja provodi ne samo u Izraelu, već nad svakom osobom u svemiru. Ma što bio – Kinez, Amerikanac, Britanac ili Rus – svaki je čovjek Adamov potomak; sve ih je stvorio Bog. Nitko od njih ne može izaći iz okvira stvorenih bića i nitko se od njih ne može odvojiti od naziva „Adamova potomka”. Svi su oni Božja stvorenja, svi su potomci Adama i svi su iskvareno potomstvo Adama i Eve. Stvorena bića nisu samo Izraelci, već svi ljudi; samo što su neki prokleti, a neki blagoslovljeni. Izraelci su po mnogočemu bili prikladni. Bog je u početku radio na njima jer su bili najmanje iskvareni. Kinezi se s njima ne mogu usporediti; daleko su slabiji. Dakle, Bog je u početku djelovao nad narodom Izraela, a druga etapa Njegova djelovanja provedena je samo u Judeji, što je dovelo do mnogih predodžbi i pravila među ljudima. Zapravo, kad bi Bog djelovao u skladu s ljudskim predodžbama, On bi bio samo Bog Izraelaca i ne bi bio u stanju svoje djelovanje proširiti na neznabožačke narode jer bi bio samo Bog Izraelaca, a ne Bog svih stvorenih bića. Proročanstva su govorila da će Jahvino ime biti veliko među neznabožačkim narodima, da će se proširiti na neznabožačke narode. Zašto je to bilo prorečeno? Da je Bog samo Bog Izraelaca, djelovao bi samo u Izraelu. Štoviše, ne bi širio to djelo niti bi izrekao takvo proročanstvo. Budući da je izrekao to proročanstvo, zasigurno će Svoje djelovanje proširiti među neznabožačkim narodima, među svim državama i svim zemljama. Budući da je to izrekao, On to mora učiniti – to je Njegov plan jer On je Gospodin koji je stvorio nebo i zemlju i sve stvoreno te Bog svih stvorenih bića. Bez obzira na to djeluje li nad Izraelcima ili širom cijele Judeje, djelo koje obavlja je djelo čitavog svemira i djelo cijelog ljudskog roda. Djelo koje On danas obavlja u državi velikog crvenog zmaja – u neznabožačkom narodu – i dalje je djelo čitavog ljudskog roda. Izrael je mogao biti baza za Njegovo djelovanje na Zemlji; isto tako i Kina može biti baza za Njegovo djelovanje među neznabožačkim narodima. Nije li sada ispunio proročanstvo kako će „Jahvino ime biti veliko među neznabožačkim narodima”? Prvi je korak Njegova djelovanja među neznabožačkim narodima ovo djelo, djelo koje čini u državi velikog crvenog zmaja. To što će utjelovljeni Bog djelovati u toj zemlji i nad tim prokletim ljudima osobito je suprotno ljudskim predodžbama. U pitanju su najniži ljudi, koji nemaju nikakvu vrijednost i koje je Jahve u početku napustio. Ljude mogu ostaviti drugi ljudi, ali ako ih Bog ostavi, lišeni su svakog položaja i najniže su vrijednosti. Ako stvoreno biće zaposjedne Sotona ili ga ljudi ostave, za njega je to veoma bolno – ali za stvoreno biće koje ostavi Stvoritelj niži položaj ne postoji. Moabovi potomci bili su prokleti i rođeni su u ovoj zaostaloj zemlji. Bez sumnje, od svih ljudi pod utjecajem tame Moabovi potomci imaju najniži položaj. Budući da su ti ljudi dosad imali najniži položaj, djelo koje se obavlja na njima najviše razbija ljudske predodžbe i ujedno je najkorisnije za cijeli šest tisućljetni Božji plan upravljanja. Obavljanje takvog djela nad ovim ljudima najbolje može razbiti ljudske predodžbe i time Bog pokreće jedno doba. On time razbija sve ljudske predodžbe i završava djelo čitavog Doba milosti. Njegovo prvotno djelo obavljeno je u Judeji, u granicama Izraela. Među neznabožačkim narodima On nije učinio nikakvo djelo da pokrene novo doba. Završna etapa djela odvija se nad neznabošcima, ali još više nad onima koji su prokleti. Ta činjenica dokaz je koji najviše može poniziti Sotonu, čime Bog „postaje” Bog svih stvorenih bića u svemiru, Gospodin svih stvari i predmet obožavanja svega živoga.
Danas ima onih koji još uvijek ne razumiju koje je novo djelo Bog započeo. Među neznabožačkim narodima Bog je pokrenuo novi početak. On je otpočeo novo doba i započeo novo djelo – i On to djelo obavlja nad Moabovim potomcima. Nije li to Njegovo najnovije djelo? Nitko kroz sva doba nije doživio to djelo. Nitko nije ni čuo za njega, a kamoli da ga je cijenio. Božja mudrost, Božje čudo, Božja nedokučivost, Božja veličina i Božja svetost otkrivaju se kroz ovu etapu djela, djela u posljednjim danima. Nije li to novo djelo, djelo koje razbija ljudske predodžbe? Ima onih koji razmišljaju ovako: „Budući da je Bog prokleo Moaba i rekao da će ostaviti njegove potomke, kako bi ih sada mogao spasiti?” To su neznabošci koje je Bog prokleo i prognao iz Izraela, a Izraelci su ih zvali „neznabožačkim psima”. U svačijim očima oni ne samo da su neznabožački psi, već su, još gore, sinovi uništenja. Drugim riječima, oni nisu Božji izabrani narod. Iako su isprva rođeni unutar granica Izraela, oni nisu dio izraelskog naroda i izbačeni su među neznabožačke narode. Najniži su među svim ljudima. I baš zato što su najniži među ljudskim rodom, Bog nad njima provodi Svoje djelo pokretanja novog doba jer oni predstavljaju iskvareni ljudski rod. Božje djelovanje nije neselektivno ni besciljno; djelo koje On danas izvršava nad tim ljudima također je djelo koje se obavlja nad stvorenim bićima. Noa je bio stvoreno biće, kao i njegovi potomci. Svatko na svijetu tko je od krvi i mesa jest stvoreno biće. Božje djelo usmjereno je na sva stvorena bića; ne ovisi o tome je li netko proklet nakon što je stvoren. Njegovo djelo upravljanja usmjereno je na sva stvorena bića, a ne na izabrane ljude koji nisu prokleti. Budući da Bog Svoje djelo želi izvršiti nad Svojim stvorenim bićima, On će ga zasigurno uspješno dovršiti i djelovat će nad onim ljudima koji su Njegovu djelu od koristi. Stoga, On ruši sva pravila kad djeluje nad ljudima; za Njega ne postoje riječi „proklet”, „izgrđen” i „blagoslovljen”! Židovski je narod dobar, kao i izabrani narod Izraela – to su ljudi visokog kova i dobre ljudskosti. U početku je Jahve upravo nad njima pokrenuo Svoje djelo i obavio Svoje najranije djelo, no danas bi bilo besmisleno učiniti ih primateljima djela osvajanja. Oni također mogu biti dio stvorenih bića i u njima može biti mnogo toga pozitivnog, ali bilo bi besmisleno nad njima provoditi tu etapu djela; ono ne bi moglo osvojiti ljude niti bi moglo uvjeriti sva stvorena bića. Upravo je to smisao prebacivanja Njegova djela na te ljude koji pripadaju državi velikog crvenog zmaja. Ovdje je od najvećeg značaja to što On pokreće jedno doba, ruši sva pravila i sve ljudske predodžbe te završava djelo čitavog Doba milosti. Kad bi se Njegovo sadašnje djelo i dalje provodilo nad Izraelcima, do trenutka kad se Njegov šest tisućljetni plan upravljanja približi kraju svi bi povjerovali da je Bog samo Bog Izraelaca, da su samo Izraelci Božji izabrani narod te da samo Izraelci zaslužuju baštiniti Božji blagoslov i obećanje. Božjim utjelovljenjem tijekom posljednjih dana u neznabožačkoj državi velikog crvenog zmaja ostvaruje se Božje djelo kojim je Bog Bog svih stvorenih bića, On dovršava cjelokupno Svoje djelo upravljanja, a središnji dio Svojeg djela upravljanja završava u državi velikog crvenog zmaja. Srž tih triju faza rada jest spasenje čovjeka – to jest, navođenje svih stvorenih bića da obožavaju Stvoritelja. Dakle, svaka etapa rada ima velik značaj jer Bog ne čini ništa što je besmisleno i bezvrijedno. S jedne strane, ta etapa djela uvodi novo doba i okončava prethodna dva doba; s druge strane, ona razbija sve ljudske predodžbe i stare načine ljudskog vjerovanja i stare načine razumijevanja stvari. Rad iz prethodna dva doba odvijao se prema različitim ljudskim predodžbama. Ova faza, međutim, potpuno uklanja ljudske predodžbe, čime u potpunosti osvaja ljudski rod. Osvajanjem Moabovih potomaka i djelovanjem nad Moabovim potomcima Bog će osvojiti ljude širom svemira. U tome je najdublji značaj ove faze Njegova djelovanja i to je najznačajniji vid ove faze Njegova djelovanja. Čak i ako sada znaš da je tvoj položaj nizak i da malo vrijediš, svejedno ćeš osjetiti da si baštinio tako velik blagoslov, primio tako veliko obećanje i da možeš pomoći ostvariti ovo veliko Božje djelo, vidjeti Božje pravo lice, spoznati Božju urođenu narav i slijediti Božju volju, što smatraš najradosnijom stvari.. Prethodne dvije faze Božjeg djela odvijale su se u Izraelu. Kad bi se ova etapa Njegova djelovanja tijekom posljednjih dana također odvijala nad Izraelcima, ne samo da bi sve sva stvorena bića povjerovalo da su samo Izraelci Božji izabrani narod, već čitav Božji plan upravljanja ne bi uspio postići željeni učinak. Tijekom razdoblja u kojem su se dvije etape Njegova djelovanja odvijale u Izraelu, nijedan novi posao – ni bilo kakvo djelovanje na pokretanju novog doba – nije obavljeno među neznabožačkim narodima. Današnja etapa djelovanja – djelovanje na pokretanju novog doba – najprije se odvija među neznabožačkim narodima. Dapače, u početku se odvija nad Moabovim potomcima, čime se pokreće čitavo doba. Bog je razbio sve znanje sadržano u ljudskim predodžbama, ne dopustivši da išta od njega preostane. U Svojem djelu osvajanja razrušio je ljudske predodžbe te stare, prijašnje ljudske načine razumijevanja stvari. On dopušta ljudima da vide da kod Boga ne postoje pravila, da nema ničeg starog u vezi s Bogom, da je djelo koje On obavlja sasvim oslobođeno, potpuno slobodno i da je On u pravu u svemu što čini. Moraš se u potpunosti pokoriti svakom djelu koje On obavlja nad svim stvorenim bićima. Svo djelo koje On izvršava ima smisla i odvija se u skladu s Njegovim namjerama i Njegovom mudrošću, a ne u skladu s ljudskim izborima i predodžbama. Ako je nešto korisno za Njegovo djelo, On to čini, a ako nešto nije korisno za Njegovo djelo, On to neće učiniti ma koliko dobro bilo! On djeluje i bira primatelje i mjesto Svojeg djelovanja u skladu sa značenjem i svrhom Svojeg djelovanja. Dok djeluje, On se ne pridržava prijašnjih pravila niti slijedi stare postupke. Umjesto toga, svoje djelovanje planira u skladu sa značajem djela. Na kraju će ostvariti pravi učinak i očekivani cilj. Ako danas ne razumiješ ove stvari, to djelo neće imati nikakav utjecaj na tebe.